Wystawa_mailing_ok_120W niedzielę 13 czerwca zostanie otwarta w Brwinowie wystawa niezwykłych prac pt. „Świat małej kolei“, na której zostanie pokazany fragment kolekcji księdza Janusza Grygiera, członka Warszawskiego Klubu Modelarzy Kolejowych, który zajmuje się budowaniem modeli od ponad 40 lat. Organizatorzy wystawy – Anna Sobczak, przewodnicząca Komitetu obchodów 60-lecia nadania praw miejskich miastu Brwinów, oraz Arkadiusz Kosiński, prezes Stowarzyszenia Projekt Brwinów – opowiadają o swoim spotkaniu z księdzem-modelarzem oraz przygotowaniach do otwarcia wystawy.

 


Dwie rocznice

Skąd pomysł na sprowadzenie wystawy kolejek? Brwinów obchodzi w tym roku 60-lecie nadania praw miejskich. W ramach tych obchodów planowane są w Brwinowie różne imprezy kulturalne i sportowe – mówi Anna Sobczak. – Miesiąc temu uczestnicy gry miejskiej „Miasto Brwinów: 60 lat minęło”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów, udali się na niezwykły spacer szlakiem sześciu ostatnich dziesięcioleci, ale historia Brwinowa jest przecież o wiele dłuższa. Chcemy przypomnieć o tym między innymi poprzez wystawę kolejek: 165 lat temu, 14 czerwca 1845 r. przejechał przez Brwinów pierwszy pociąg. Przekonanie księdza Janusza Grygiera, aby z tej okazji zaprezentował „Świat małej kolei” nie było trudne: obecny proboszcz w Mostówce, parafii na terenie diecezji warszawsko-praskiej, przed 20 laty był wikariuszem w parafii św. Floriana w Brwinowie.


Wielka mała kolej

Kolekcja księdza Grygiera robi wrażenie. – Odwiedziliśmy księdza na jego plebanii w Mostówce. Było co podziwiać: wagoniki, makiety i figurki ludzi… Wszystko to wykonane bardzo dokładnie, ze szczegółami. Na wagonach widać nawet ich numery ewidencyjne i daty przeglądów technicznych, a dworce kolejowe są oddane tak wiernie, że przez okna widać nawet klientów bufetu posilających się przed podróżą! – wspomina Anna Sobczak.  Ksiądz Janusz, we współpracy z modelarzami z całego kraju, tworzy polską makietę modułową. Jej poszczególne fragmenty, wraz z modelami dworców i przystanków, krajobrazem miast, wsi, pól i lasów, można łączyć ze sobą. Do obsługi pociągów poruszających się według ustalonego rozkładu jazdy po torach o łącznej długości przekraczającej dzisiaj 150 m trzeba całego zespołu, którego członkowie wcielają się w rolę dyżurnych ruchu, dyspozytorów, maszynistów itp.  – Aby pokazać całość, musielibyśmy przenieść wystawę na dużą salę gimnastyczną – mówi Arkadiusz Kosiński. – W Brwinowie zobaczymy więc tylko fragment, ale  pewne jest, że ta wystawa zrobi duże wrażenie na zwiedzających. Dzieci będą zachwycone, ale i dorośli także znajdą dla siebie coś ciekawego.


Z przymrużeniem oka

Kolekcja obejmuje nie tylko niezliczone pociągi, stacje i linie kolejowe, ale też tysiące miniaturowych postaci, które odgrywają swoje role w różnych scenkach. Nie mogło oczywiście zabraknąć nawiązania do „Lokomotywy” Tuwima – ksiądz Grygier przygotował jej wierną ilustrację. Na makiecie odwzorowującej wiersz zobaczyć będzie można, że jest „pełno ludzi w każdym wagonie, a w jednym krowy, a w drugim konie, a w trzecim siedzą same grubasy, siedzą i jedzą tłuste kiełbasy” Na innej zobaczymy podróżnych czekających na stacji, a na jeszcze innej – Andrzeja Leppera wysypującego zboże na tory. Niezwykle dokładnie wykonane modele pokazują rzeczywistość: zarastające trawą tory wąskotorówek i małe stacyjki, samochody czekające przed przejazdem kolejowym i robotników kolejowych naprawiających tory… albo czekających na koniec dnia pracy. Od kilku lat ksiądz Janusz tworzy satyry kolejowe, które pokazują wyjątkowo kuriozalne przypadki: rozjeżdżające się szyny, które omijają uschnięte drzewo, wiadukt prowadzący donikąd, wagon ciągnięty przez szóstkę koni. – Czasami aż trudno uwierzyć, że takie sytuacje mają miejsce. Rzeczywistość bywa jednak tak absurdalna, że sama podsuwa księdzu Januszowi tematy do tworzenia kolejnych satyr kolejowych – podsumowuje Arkadiusz Kosiński.


Dokładność i wytrwałość

Wizyta w Mostówce była dla mnie okazją nie tylko do podziwiania przepięknie wykonanych kolejek – wspomina Arkadiusz Kosiński.  – Wielkie wrażenie zrobił na mnie ksiądz Janusz: widać, że to niezwykłe hobby nauczyło go dokładności, cierpliwości i wytrwałości. Modelarstwo rozwija także zdolności manualne: kolejki budowane są w skali 1:87, więc tory kolejowe mają rozstaw ok. 16,5 mm, a wysokość podkładów to tylko ok. 1,5 mm. Odwzorowanie szczegółów przy tej wielkości nie jest łatwe, ale dla doświadczonego modelarza nie ma rzeczy niemożliwych. Ksiądz Grygier poszerza tematykę swoich prac: w jego pracowni powstaje nie tylko makieta modułowa, satyry kolejowe, ilustracje do wierszy Tuwima, ale także model wesołego miasteczka, które również mamy zobaczyć w Brwinowie.


13 czerwca:  rusza wystawa!

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w niedzielę 13 czerwca o godz. 12.30 (po mszy dla dzieci) w sali Organistówki przy ul. Rynek 14. Będzie można ją oglądać do końca miesiąca w soboty i niedziele w godz. 10.00-14.00. W ciągu tygodnia w szczególny sposób zapraszamy do zwiedzania wystawy całe klasy ze szkół podstawowych. Dzięki uprzejmości PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dzieci będą mogły podczas zwiedzania wystawy poznać zasady bezpiecznego zachowania się przy torach i na przejazdach kolejowych.

Wystawa_mailing_OK_800

 

pkp_baner_BP_3_ok

Poleć to