Wystawa_mailing_ok_120


W Brwinowie padł rekord: wystawę „Świat małej kolei“ zwiedziły w pierwszym dniu 644 osoby! Kogo nie było w niedzielę 13 czerwca w brwinowskiej Organistówce, ten może żałować, że ominęły go atrakcje przygotowane specjalnie z okazji otwarcia wystawy. Na szczęście dla osób nieobecnych w niedzielę wystawa modeli kolejowych ks. Janusza Grygiera będzie czynna jeszcze przez dwa tygodnie, do 27 czerwca.

W to niedzielne popołudnie wszystko kręciło się wokół kolejek – goście przychodzący na otwarcie wystawy witani byli melodią „Jedzie pociąg z daleka“ oraz naszymi przepysznymi domowymi ciasteczkami w kształcie lokomotywek. Członkowie Stowarzyszenia Projekt Brwinów, które przygotowało scenariusz tej uroczystości, rozdawali także kartki z zagadkami, na które należało szukać odpowiedzi w czasie zwiedzania wystawy. Rozwiązaniem była data przypadającej nazajutrz 165. rocznicy przejazdu przez Brwinów pierwszego pociągu. W radosnej atmosferze oczekiwania na rozpoczęcie zwiedzania zebrali wysłuchali powitalnego przemówienia ks. Janusza Grygiera, który opowiadał o swojej pasji – on sam zajmuje się modelarstwem kolejowym od ponad 40 lat. Zachęcał wszystkich do rozwijania swych pasji i zainteresowań. Serdecznie witał się też ze swoimi dawnymi parafianami – ks. Janusz pracował w Brwinowie przed 20 laty jako wikariusz. Mało kto wiedział wówczas o jego niezwykłym hobby.

Buzie szeroko otwarte z zachwytu albo uśmiechy od ucha do ucha – takie były najczęstsze reakcje dzieci na widok wystawy. Wielką atrakcją była przygotowana specjalnie na dzień wystawy ruchoma kolejka, którą obsługiwali mali zwiedzający, bawiąc się w maszynistę lub zawiadowcę stacji, uruchamiając pociągi i sterując przestawianiem zwrotnic. Z zapartym tchem dzieci przyglądały się też „Wesołemu miasteczku”, gdzie kręciły się wszystkie karuzele, jeździła kolejka i działał diabelski młyn – wszystko oświetlone neonami i światełkami, z tłumem miniaturowych gości wypełniających cały teren miasteczka, wszystko w najbardziej rozpowszechnionej skali modelarskiej 1:87. – To wygląda zupełnie tak, jakby było Boże Narodzenie! – komentowały dzieci. Rzeczywiście, które z nich nie zamarzyłoby o takim prezencie? A i niejeden tatuś powracał myślami do swoich pierwszych kolejek i fascynacji modelami. Dorośli z uśmiechem komentowali tzw. satyry kolejowe, czyli zabawne scenki z życia na kolei, a przy makiecie z wierną ilustracją „Lokomotywy” Tuwima wszyscy zaglądali do wagonów towarowych, by upewnić się, że nie brakuje niczego – był i wagon pełen bananów, i taki, który wiózł sześć fortepianów…

Na zakończenie wszyscy brali udział w losowaniu upominków, pozyskanych przez nasze Stowarzyszenie od PKP PLK  w ramach współpracy związanej z kampanią społeczną „Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj!”. Z pamiątkowymi kartonikowymi biletami goście powoli opuszczali gościnne progi Organistówki. – Wybierzemy się tutaj raz jeszcze, ze znajomymi! Taką wystawę po prostu trzeba zobaczyć jeszcze raz – mówili zadowoleni.

Wystawę „Świat małej kolei” można oglądać do 27 czerwca: w soboty i niedziele w godz. 10.00-14.00 (nieco dłużej w dniu 19 czerwca – do godz. 16.00). W dni robocze wystawa otwierana jest przede wszystkim dla grup zorganizowanych. Wszelkich informacji udziela oraz rezerwację terminów prowadzi pani Barbara Batyra, prezes Stowarzyszenia Tartak (tel. 514 202 272).

 

Zapraszamy do galerii

Poleć to