Odkryj_II_RP_wyc_miniaturaUczestnicy dwóch gier miejskich, opracowanych i zrealizowanych przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów, wiedzą już, że wspólny spacer przez historię jest świetną zabawą dla rodzin i grup znajomych. Tym razem będzie nieco inaczej: gra "Odkryj II RP" opracowana przez Muzeum Historii Polski to gra przestrzenna...

Czym się różni gra przestrzenna od gier miejskich?

Gra miejska rozgrywa się na terenie miasta, uczestnicy mają do pokonania trasę spacerową, natomiast gra przestrzenna odbywa się na zamkniętej przestrzeni - w Brwinowie będzie to hall Zespołu Szkół nr 1 (w dni otwarte gry, w weekend 18 i 19 września) lub sala gimnastyczna (w ciągu tygodnia, kiedy gra będzie rozgrywana przez klasy szkolne).

Jak małe dzieci poradzą sobie z zadaniami gry? Czy to gra dla nich?

Młodsze dzieci mogą wykonywać z rodzicami niektóre prostsze zadania, ale realizacja zadań spadnie raczej na ich dorosłych opiekunów. "Odkryj II RP" była już kiedyś z powodzeniem rozgrywana na festynie rodzinnym. Zupełnie samodzielnie mogą grać w grę gimnazjaliści czy licealiści.

Nie pamiętam historii II RP... Historia gospodarcza jest nudna...

Na grę nie trzeba przychodzić z wiedzą na temat historii. Wiele informacji będzie podanych "na tacy" na planszach, które będą towarzyszyć grze. Jeśli ktoś grał kiedyś w gry planszowe typu "Monopoly", "Eurobiznes" czy "Biznes po polsku", odnajdzie się także w przestrzeni gry "Odkryj II RP". Wystarczy wyobrazić sobie: "Jestem przedwojennym przedsiębiorcą. Jak najlepiej zrealizuję moje zlecenia?"

Czy są jakieś poziomy trudności, na których można rozgrywać grę?

Tak, są dwa poziomy: podstawowy, z którym poradzi sobie większość drużyn, oraz zaawansowany, z którym mogą zmierzyć się osoby interesujące się historią. Ich zadania będą bardziej rozbudowane.

Ile czasu trwa gra? Czy trzeba przyjść na start punktualnie?

To zależy od drużyny. Prawdopodobnie będzie to 1,5 - 2 godzin. W sobotę grę zakończymy około godziny 16 (nawet jeśli ktoś nie wykona do tego czasu wszystkich zadań), w niedzielę - ok. godz 17. Drużyny nie muszą startować jednocześnie, ale w miarę stawiania się na starcie. Start w sobotę: 14.00-14.30. Start w niedzielę 14.00-15.30.

Czy będą nagrody dla uczestników?

Tak.


Poleć to