Odkryj_II_RP_wyc_miniatura

W dniach od 17 do 20 września Stowarzyszenie Projekt Brwinów we współpracy z Muzeum Historii Polski zorganizowało w Brwinowie grę przestrzenną „Odkryj II RP”. Dla uczniów ZS nr 1 i brwinowskiego LO oraz dla zainteresowanych mieszkańców gra była niezwykłą lekcją historii i przedsiębiorczości. Podczas weekendu Europejskich Dni Dziedzictwa można było się wybrać w tę podróż przez dwudziestolecie międzywojenne: odgrywając rolę przedwojennego biznesmena i prowadząc interesy w całej II RP.

„Od pomysłu do przemysłu”

Realizacji gry opracowanej przez Muzeum Historii Polski podjęło się Stowarzyszenie Projekt Brwinów. Jej założenia doskonale wypełniły hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa: Od pomysłu do przemysłu. Po odzyskaniu niepodległości Polska wymagała wielu reform gospodarczych. Budowa portu w Gdyni czy tworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego to przykłady wielkich dokonań, ale na sukcesy gospodarcze kraju składają się także sukcesy wielu przedsiębiorców. Tego doświadczali uczestnicy gry, którzy z odwagą zdobywali kapitał i sumiennie wykonywali kolejne zlecenia w II RP.

Kajak dla olimpijczyka

Wśród kilkudziesięciu zleceń, z którymi mogli się zetknąć uczestnicy, była m.in. budowa kajaka dla startującego na olimpiadzie w Berlinie w 1936 r. Jerzego Ustupskiego i dostawa paszy dla koni 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, założenie pensjonatu w Juracie czy druk poezji Leśmiana. - Cieszę się, że mogliśmy zaprezentować tę grę w Brwinowie. To było niezwykłe zetknięcie z żywą, barwną historią II Rzeczpospolitej – mówi Arkadiusz Kosiński, prezes Stowarzyszenia Projekt Brwinów. - Odkrywanie dwudziestolecia międzywojennego przez zabawę było ciekawym doświadczeniem: nie tylko dla uczestników, ale też dla nas, organizatorów i wszystkich osób obsługujących punkty gry. Podczas weekendu „punktowymi” byli członkowie i sympatycy Stowarzyszenia, natomiast w czasie rozgrywek szkolnych w „administrowanie gry” zaangażowali się nauczyciele Zespołu Szkół nr 1.

Czy Piłsudski odwiedził Stalową Wolę?

Rozwiązanie zadań wykonywanych w poszczególnych regionach przedwojennej Polski nie wymagało od uczestników gry wcześniejszego przypominania wiadomości z historii: odpowiedzi można było znaleźć na planszach i rekwizytach. Czasami jednak trzeba było uważać na podchwytliwe pytania.  – Na naszej grze miejskiej we wrześniu 2009 r.  najwięcej błędnych odpowiedzi mieliśmy przy pytaniu o piąte słowo hymnu Polski: większość pytanych odpowiadała „póki” zamiast poprawnie „kiedy” - mówi Mirosława Kosiaty, sekretarz Stowarzyszenia Projekt Brwinów. - Tym razem podobnej czujności wymagało pytanie, czy Józef Piłsudski odwiedził Stalową Wolę. Oczywiście nie, ponieważ Centralny Okręg Przemysłowy, w tym Stalową Wolę, zaczęto budować w 1936 r., rok po śmierci Marszałka.

Pomniki i medale

Jednym z zadań było zapoznanie się z życiorysami wybitnych obywateli II RP i wybór osoby, która najbardziej zasługuje na pomnik. Piłsudski – to nazwisko padało najczęściej, nieraz z obszernym uzasadnieniem i wyliczeniem zasług Marszałka. Były jednak też osoby, które oddawały swój głos na Stefana Starzyńskiego – za jego konsekwentnie realizowaną wizję rozwoju stolicy – lub Władysława Grabskiego – za odważne reformy. Można powiedzieć, że uczestnicy spisali się na medal i taką też pamiątkową przypinkę „Za chwalebne zasługi w pracy” otrzymywali na zakończenie gry.

 

Zapraszamy do galerii

2010_09_19_Brwinow_ZS1_gra_Odkryj_II_RP_AK8730_800x600

Poleć to