Komendant polskich legionów przyjechał do Warszawy 10 listopada 1918 roku w niedzielę o godzinie 7 rano, jeszcze przed wschodem słońca. Już z racji tak wczesnej pory trudno by było uchwycić ten moment na zdjęciu. Ponieważ o przyjeździe nikt nie wiedział dlatego zaskakujące jest, że oprócz dowódcy Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) i przedstawiciela Rady Regencyjnej Piłsudskiego witało jednak na dworcu kilka osób. Dzień 10 listopada stał pod znakiem spotkań z przedstawicielami środowisk niepodległościowych oraz utworzonej jeszcze przez zaborców Rady Regencyjnej, z księciem Zdzisławem Lubomirskim na czele.

Pierwsze publiczne wystąpienie Piłsudskiego i przejęcie władzy nad wojskiem oraz opanowanie miasta, miało miejsce tego samego dnia co ogłoszenie zawieszenia broni, podpisanego w słynnym później wagonie na bocznicy kolejowej w lesie niedaleko Compiegne czyli 11 listopada 1918 roku.

11 listopada 2011 roku...

Stowarzyszenie Projekt Brwinów corocznie podejmuje działania wśród lokalnej społeczności, które mają na celu przypomnienie i utrwalanie pamięci o historii naszej Ojczyzny. Próbujemy podjąć temat historii w jak najbardziej przystępny sposób, czy to jest gra miejska, czy quest, czy tak jak dziś, jednodniowa gazeta. 11 listopada 2011 roku przekazaliśmy w Państwa ręce czwarty numer gazety "Obchodzimy nasze rocznice" z opisem wydarzeń 10 i 11 listopada 1918 roku oraz z krzyżówką rocznicową.

Patriotyzm to  specyficzna forma solidarności, poczucie wspólnoty, ale też wypełnianie pewnych obowiązków i przestrzeganie określonych norm i zasad. W imeniu stowarzyszenia kwiaty pod pominiek Marszałka Józefa Piłsudskiego składali (od lewej): Marek Rutkowski, Monika Słojewska, Maciej Szmyt, Mirosława Kosiaty i Zbigniew Kurządkowski.

11 listopada 2008 roku...

Stowarzyszenie Projekt Brwinów powstało 11 listopada 2008 roku, w 90. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Stowarzyszenie wśród swoich celów ma m.in. pielęgnowanie tradycji i dziedzictwa przeszłości; stąd nasze jednodniówki z cyklu "Obchodzimy nasze rocznice", stąd nasze historyczne gry miejskie, publikacja książki "Miasto Brwinów: 60 lat minęło" i wiele innych inicjatyw. Dziedzictwo przeszłości inspiruje nas do różnych działań. 11 listopada Stowarzyszenie Projekt Brwinów "zdmuchnęło trzy świeczki na urodzinowym torcie".

Poleć to