W Brwinowie rok 2012 został ustanowiony „Rokiem Armii Krajowej”: w hołdzie poległym i pomordowanym żołnierzom konspiracyjnych organizacji wojskowych i dla uczczenia 70. rocznicy utworzenia Armii Krajowej.


Z tej okazji 16 września Stowarzyszenie Projekt Brwinów zaprosiło do podróży w czasie do roku 1944, szlakiem trzeciej gry miejskiej „Szpitale powstańcze w Brwinowie”. Losy żołnierzy Powstania Warszawskiego, uchodźców warszawskich szukających schronienia, mieszkańców Brwinowa, którzy ofiarowali pomoc rannym uczestnicy gry poznawali w ulubionej już formie spaceru po naszym mieście...


Uczestnicy mieli odegrać rolę dwójki rodzeństwa szukających swojej matki. Dzieci w grupie uchodźców pokonały morderczą pieszą wędrówkę z Warszawy i rzucone wojennymi losami trafiły do Brwinowa. W poszukiwaniu swojej matki ruszyły w trasę wiodącą pomiędzy organizowanymi podczas powstania szpitalami i lecznicami zorganizowanymi w mieście. To mało znana historia wojennego Brwinowa. W okolicy zorganizowano 11 takich punktów. W samym Brwinowie udokumentowano istnienie 3 placówek. Opis powstania tych lecznic wpleciony w scenariusz całej gry, zawarty był w przewodniku-informatorze, który drużyny graczy dostawały na starcie. Czytając kolejne fragmenty scenariusza, uczestnicy kierowali się do punktów zadaniowych obsługiwanych przez członków i sympatyków SPB oraz pracowników GOK. Jedynym bezobsługowym punktem był brwinowski cmentarz. Tu obok żołnierzy września '39 są pochowani warszawscy powstańcy. Trzeba było odnaleźć groby dowódców powstania. Chętni mogli odwiedzić groby innych zasłużonych. Pomocą w szukaniu wskazanych grobów była mapka cmentarza umieszczona w przewodniku gry.

Wędrówka szlakiem gry zakończyła się w Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie. Uczniowie kl. IIIa Gimnazjum przygotowali imponującą makietę samolotu. Wisząca u powały holu głównego wzbudzała zachwyty wśród młodych uczestników gry. Dorośli w skupieniu oglądali wystawę oryginalnych eksponatów z czasu wojny i powstania. Zaś wszyscy niepodzielnie zajadali się grochówką z kuchni polowej. Gratką dla łowców historii było spotkanie z honorowym obywatelem Brwinowa, por. Stanisławem Rumiankiem ps. Wilk, warszawskim powstańcem, autorem książki „Szpitale wojenne w Brwinowie, rok 1939 oraz lata 1944-45" wydanej przez SPB. Dzień przed grą pierwsze egzemplarze przyjechały z drukarni, a uczestnicy mieli okazję dostać książkę z dedykacją pana Rumianka.

Trzecia gra miejska odsłoniła po raz kolejny ciekawe i mało znane fakty z historii Brwinowa. Przypomnijmy: pierwsza gra „Wrzesień 1939” odbyła się 6 września 2009 r. skupiając rekordową liczbę uczestników. W drugiej grze „Miasto Brwinów. 60 lat minęło” zorganizowanej 25 kwietnia 2010 r. uczestnicy otrzymali unikalną książkę pod tym samym tytułem przygotowaną przez członków SPB pod redakcją pomysłodawczyni brwinowskich gier miejskich Mirosławy Kosiaty. Tegoroczna gra została zrealizowana w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski. Współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury Okej zaowocowała dotacją z Muzeum. Realizację projektu wspomogli: Lecznica Rodzinna Alfa i Sklep u Jacka.

Poleć to