Gra60_ikonka_150W niedzielne popołudnie 25 kwietnia Stowarzyszenie Projekt Brwinów zorganizowało grę miejską „Miasto Brwinów: 60 lat minęło”. Na starcie gry miejskiej zameldowało się 50 drużyn: rodziny z dziećmi, znajomi i sąsiedzi, którzy wyruszyli razem na niezwykły spacer po Brwinowie – w podróż w czasie przez ostatnie dziesięciolecia. Rock and roll zatańczony przy Rynku, klasówka na temat Brwinowa, zawody sprawnościowe na stadionie, odszyfrowanie tytułów filmów, jakie nakręcono w Brwinowie, zatrzymanie przez milicjanta – to tylko niektóre z zadań i atrakcji, jakie czekały po drodze na uczestników gry.

Stowarzyszenie Projekt Brwinów po raz kolejny przygotowało scenariusz oparty na historii Brwinowa. Tym razem gra poświęcona była 60. rocznicy uzyskania przez Brwinów praw miejskich. Niemal 200 brwinowian oraz gości z Warszawy, Pruszkowa, Kań, Milanówka i Książenic poznało niezwykłą historię miasta. Każda z trzech tras o różnej długości prowadziła drużyny do wspólnych punktów zadaniowych, w których można było poznać ciekawostki na temat Brwinowa albo...  poczuć atmosferę i styl kolejnych dziesięcioleci, od lat 50. po dziś dzień. Nie zabrakło też wspomnienia o wcześniejszych dziejach ziemi brwinowskiej: jedną z atrakcji przygotowanych na mecie była możliwość zwiedzenia wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie ZS nr 1, gdzie odnaleziono m.in. dymarki, ślady domu sprzed niemal 2 tys. lat oraz ślady okopów z I wojny światowej

Dużą popularnością cieszyły się zadania na stadionie, który w latach 50. i 60. uchodził za jeden z najlepszych na Mazowszu – tam, gdzie niegdyś startowały gwiazdy polskiej lekkoatletyki (w tym Irena Szewińska), uczestnicy gry zmagali się z zadaniami zręcznościowymi.

Przy budynku b. kolejowej przychodni na Rynku rozbrzmiewała muzyka z lat 50.: kolejne drużyny prezentowały swoje umiejętności taneczne w rock’n’rollu, rozwiązywały socjalistyczne rebusy  i deklamowały wiersz lub fragment prozy Zbigniewa Herberta, który w tamtych latach mieszkał w Brwinowie.

Wszyscy doskonale poradzili sobie z zadaniami i zagadkami, które czekały na uczestników w punkcie zorganizowanym na terenie Ośrodka Kultury. Podczas gdy dzieci zajęły się kolorowankami, dorośli – zerkając na fragmenty nagranej w Brwinowie "Ballady o Januszku" – poznawali szyfr, dzięki któremu mogli uzyskać informacje o kilku filmach nakręconych w Brwinowie.

W Liceum Ogólnokształcącym uczestnicy trafiali na kilkuminutową lekcję i – jak to w szkole – pisali niezapowiedzianą, przekrojową kartkówkę: z brwinowskiej literatury, przyrody, geografii i historii, natomiast w dworku wzniesionym na początku XX w. przez pisarza Zygmunta Bartkiewicza przenosili się do lat 70. W tej właśnie dekadzie podupadającą wówczas posiadłością zajęło się Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa, dzięki któremu „Zagroda” od ponad 30 lat jest miejscem imprez kulturalnych i spotkań brwinowian.

Wszystkie drużyny poradziły sobie z zadaniem specjalnym, jakim było odnalezienie na ulicy Leśnej tabliczek z socjalistyczną nazwą tej ulicy, która do 1989 r. była ulicą Dzierżyńskiego.

W drodze na metę starsi uczestnicy gry przeżywali swoiste deja vu: na Rynku przechadzał się milicjant w charakterystycznym mundurze i hełmie MO. Spotkanie z nim nie miało dla uczestników żadnych przykrych konsekwencji. Za poprawne odpowiedzi i zachowanie zgodne z przepisami można było otrzymać pamiątkową naklejkę.

Na mecie na uczestników czekały drobne upominki oraz wyjątkowe „zadanie domowe” – każda drużyna otrzymała egzemplarz najnowszej książki o Brwinowie „Miasto Brwinów: 60 lat minęło”. Dzięki niej uczestnicy gry będą mogli poszerzyć wiedzę zdobytą podczas imprezy. Opowieść o pułkowniku Niepokólczyckim, dowódcy saperów, którego podkomendni przygotowali zamach na Hitlera w 1939 r., oraz o profesorze Kamieńskim, wybitnym polskim astronomie i badaczu komet to tylko dwa z sześćdziesięciu rozdziałów książki opisującej wybitne postacie, ważne wydarzenia i ciekawostki związane z miastem.

Ponieważ gra miejska była urządzona z myślą o Brwinowie obchodzącym swoje 60. urodziny, nie mogło zabraknąć głośnego „100 lat” oraz tortu urodzinowego.

Dużo dowiedzieliśmy się o naszym mieście, a poza tym czas spędziliśmy przyjemnie i pożytecznie. Pogoda dopisywała, humory też. Wielkie brawa i podziękowania dla organizatorów  – tak podsumowali grę jej uczestnicy.

Organizatorzy gry miejskiej dziękują następującym osobom, firmom i instytucjom: (w kolejności alfabetycznej): Agro-Man (za wsparcie publikacji „Miasto Brwinów: 60 lat minęło”), Archeogatos (za oprowadzanie uczestników gry po wykopaliskach), Cukiernia Jarzyna (za ufundowanie tortu urodzinowego), DJ Disel (za nagłośnienie i muzykę na mecie), Gminny Ośrodek Kultury (za udostępnienie lokalu), Liceum Ogólnokształcące im. J. Iwaszkiewicza (za udostępnienie lokalu), Magiczna Kraina – przedszkole artystyczne w Brwinowie (za pomoc w przygotowaniu gry), Meble kuchenne Kukiełka (za pomoc w przygotowaniu gry), Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie (za zorganizowanie wystawy na mecie), Revolution Studio (za pomoc w przygotowaniu gry), sklep „U Jacka” (za pomoc w przygotowaniu gry), Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa (za udostępnienie Zagrody), TRAV – agencja turystyczna (za pomoc w przygotowaniu gry), władze samorządowe gminy Brwinów (za udostępnienie ratusza i podarowanie gadżetów promocyjnych Gminy Brwinów), Zespół Szkół nr 1 (za umożliwienie zorganizowania na swoim terenie mety gry) oraz członkom i sympatykom Stowarzyszenia Projekt Brwinów, którzy zadbali o poczęstunek na mecie gry.

Honorowy patronat nad grą objął Wojewoda Mazowiecki. 
Patronat medialny: „Kurier Południowy”, Radio Niepokalanów, portal internetowy Brwinow.com.

W organizacji poszczególnych punktów brali udział:

- punkt startu, lata 2000-2010 oraz meta gry: Arkadiusz Kosiński, Alina Pyrak, Grzegorz Rycerz, Anna Smela, Agnieszka Urbaniak, Rafał Skrzypkowski
- lata '50: Agnieszka Wilk
- lata '60: Katarzyna Kwiatkowska i Monika Słojewska
- lata '70: Dobrochna Kliczewska
- lata '80: Adrianna Olczak
- lata '90: Mirosława Kosiaty i Anna H. Podlaska
- milicjant: Rafał Skrzypkowski

 

Poleć to