polskiedrogiTunel w Brwinowie bez wątpienia można uznać za miejsce niezwykłe: zwłaszcza, gdy jest zamykany, a samochody muszą jechać objazdem przez Milanówek lub Pruszków. Dzieje się tak kilka razy do roku, po większych (ostatnio także po niezbyt intensywnych) opadach deszczu. Utrapieniem dla kierowców jest też bardzo zły stan nawierzchni jezdni w tunelu. Z tymi problemami nie mogły poradzić sobie władze naszej gminy: ani rządzący od 8 lat burmistrz Guzik, ani jego poprzednicy.

 

Cierpliwość Stowarzyszenia Projekt Brwinów już się wyczerpała. Zmęczyło nas słuchanie, że burmistrz nic nie może zrobić, bo jezdnia w tunelu należy do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (MZDW), a odwodnienie – do PKP. Przez kilka ostatnich lat słyszeliśmy zapewnienia, że „rozmowy trwają”,  „już…”, „za chwilę...” temat zostanie załatwiony. I co? Nic! W planie remontów MZDW na 2010 r. nie ma żadnej drogi na terenie Gminy Brwinów.

Postanowiliśmy zająć się tematem tunelu. Po „naszemu”, czyli nietypowo..., wykorzystując informacje o I etapie 67 wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, który 1 sierpnia  ma przejechać trasą: Sochaczew - Leszno - Błonie - Brwinów - Pruszków - Piaseczno - Warszawa.

Wczesnym rankiem 28 marca nasz patrol drogowy przeprowadził szczegółowe oględziny tunelu, stwierdzając:

  • kilkanaście wyrw w jezdni (największa o wymiarach:130x140 cm a najgłębsza: 8 cm) - najgroźniejsza wyrwa o wymiarach 120x130 cm i głębokości 5 cm znajdująca się na przejściu dla pieszych u wylotu tunelu od strony ul. Rynek
  • koleiny i spękania nawierzchni jezdni
  • zapadnięte włazy studni kanalizacyjnych: nawet na głębokość 6-8 cm
  • wystający właz studni kanalizacyjnej na wysokość 4 cm
  • wyrwany krawężnik drogowy na długości ok. 160 cm.

Jezdnia w tunelu kwalifikuje się do pilnego wykonania nakładki asfaltowej na odcinku 160 m i szerokości 6 m (razem: 960 m2) od granicy jezdni wykonanej wiosną 2009 r. w rejonie ronda poza przejście dla pieszych od strony ul. Rynek.

Na początku kwietnia wysłaliśmy do MZDW pismo (dołączając fotografie uszkodzeń jezdni) i poprosiliśmy o „pilne podjęcie prac związanych z wykonaniem nakładki asfaltowej na jezdni drogi wojewódzkiej DW nr 720 pod wiaduktem kolejowym w Brwinowie”.

Mamy nadzieję, że MZDW dostrzeże problem i wkrótce dopisze wykonanie remontu jezdni w tunelu do planu tegorocznych remontów: jeszcze w maju ogłosi przetarg na wybór wykonawcy robót i wykona je przed końcem lipca... Będziemy trzymać rękę na pulsie.

 

Pismo SPB/21/2010 z 31.03.2010 r. do MZDW - POBIERZ

 

Poleć to