Stowarzyszenie_m Choć projektowanie przedszkola w nowej lokalizacji przy ul. Piłsudskiego vis-a-vis ul. Sienkiewicza zostało umieszczone w budżecie Gminy Brwinów na 2008 r. oraz na 2009 r. Urząd do dziś nie ogłosił przetargu… a jednak nowoczesne przedszkole integracyjne „zaczęło się projektować”!

 

Stowarzyszenie Projekt Brwinów wiosną br. podjęło współpracę z Agnieszką Kuratczyk, wówczas jeszcze studentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Opracowała ona i we wrześniu 2009 r. obroniła pracę dyplomową „Projekt architektoniczny przedszkola integracyjnego w Brwinowie”.  – Lokalizację tematu wybrałam szukając informacji o przedszkolach planowanych w sąsiedzkich miastach stolicy. To był dla mnie wymarzony temat: sama jestem mamą  i przy projektowaniu takiej placówki mogłam uwzględnić też moje praktyczne doświadczenia – mówi autorka projektu.  – Ponieważ w Brwinowie została już wybrana konkretna lokalizacja i w październiku 2008 r. wydano decyzję lokalizacyjną [Arkadiusz Kosiński, Prezes SPB, wyręczając Urząd Gminy, złożył wniosek o wydanie takiej decyzji już 26 maja 2008 r. – przyp. red.], więc mój projekt został opracowany „na miarę”, z uwzględnieniem położenia, wielkości i kształtu działki, specyficznych warunków otoczenia (sąsiedztwo terenów usługowych) oraz wymaganiami decyzji lokalizacyjnej.

Prezentacja projektu przedszkola miała miejsce podczas sesji Rady Miejskiej w Brwinowie w dniu 30.09.2009 r. Uwagę zebranych przykuła bryła budynku: inspirowana architekturą średniowiecznych zamków, rzymskich domów atrialnych oraz współczesną stylistyką nawiązującą do idei funkcjonalizmu. Część trzykondygnacyjna (przyziemie, parter i piętro), posadowiona w obniżeniu terenu, nie tylko oddziela przedszkole od terenów usługowych, ale też daje możliwość umieszczenia tam oprócz pomieszczeń administracyjnych także specjalistycznej poradni, gabinetów rehabilitacyjnych, itp., które mogłyby funkcjonować także poza godzinami otwarcia przedszkola (niezależne wejście). W razie takiej potrzeby, w tej części budynku zamiast poradni i gabinetów można byłoby utworzyć żłobek.

Na szczycie budynku nad strefą wejściową, ukryty został taras dla dzieci: echo zamkowej wieży, punkt obserwacji otoczenia, kreatywna przestrzeń dla dziecięcej wyobraźni.

Główna część to parterowy budynek przedszkola. Mieściłyby się tu m.in. cztery przestronne sale dydaktyczne wraz z zapleczem sanitarnym, pion kuchenny i stołówka oraz wielofunkcyjna przestrzeń atrium, gdzie byłoby miejsce na zajęcia sportowe i gimnastyczne, spotkania z rodzicami, uroczystości przedszkolne, ale również codzienne czytanie bajek, zajęcia teatralne itp. Ściany atrium pełniłyby funkcję galerii dla dzieci – zarówno do malowania przez nich po ścianach wyznaczonych do tego jak i do ekspozycji ich prac indywidualnych.

Projekt obejmuje również zagospodarowanie terenu: z parkingami i strefą wejścia od północy oraz propozycją aranżacji terenów zielonych, ogrodu przedszkolnego oraz stref do zabawy przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Autorka projektu zadbała o najdrobniejsze szczegóły, przewidując np. w strefie ogrodu miejsce na eksperymentalne ogródki edukacyjne czy proponując dęby czerwone jako element akcentujący. Swą barwą i wielkością z biegiem lat byłyby punktami charakterystycznymi, które dodatkowo podkreśliłyby swą piękną barwą bryłę i układ budynku.

Jak ocenił ten projekt jego promotor, dr inż. Piotr Grodecki: widać niezwykłą staranność całego opracowania. Widoczne to było także podczas prezentacji w Brwinowie – trudno byłoby tu doszukać się błędów wynikających z nieznajomości przepisów budowlanych i oświatowych, które licznie występowały w projekcie przedszkola lokalizowanego na terenie ZS nr 1.

Jeśli Gmina zechciałaby zrealizować projekt Agnieszki Kuratczyk, to dopracowanie rozwiązań projektowych wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę potrwałoby jeszcze około 4-6 miesięcy, a sama budowa mogłaby ruszyć już latem przyszłego roku. Pierwsze dzieci poszłyby do nowego przedszkola we wrześniu 2011 r.

Projekt wzbudził zainteresowanie radnych. Szczegóły mają być omawiane podczas posiedzenia Komisji Inwestycji we wtorek 20 października o godz. 18.00. Pozostaje mieć nadzieję, że Burmistrz Brwinowa podejmie temat i postara się nadrobić swoje wielomiesięczne opóźnienia - mieszkańcy Brwinowa czekają na przedszkole.

 

  • Opis projektu - POBIERZ 
  • Decyzja lokalizacyjna z dnia 17.10.2008 r. - POBIERZ 
  • Pismo SPB z dnia 14.09.2009 r. - POBIERZ 
  • Postanowienie Zarządu Powiatu Pruszkowskiego z dnia 23.07.2008 r. - POBIERZ

 

 

 

Poleć to